Czy soczewki psują wzrok?

Soczewki kontaktowe, to soczewki umieszczane na rogówce oka, pełniące funkcje korygujące wady wzroku, opatrunkowe i kosmetyczne. Soczewki kontaktowe radzą sobie z każdą wadą wzroku: krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem i starczowzrocznością.

Odnośnie soczewek kontaktowych powstało wiele mitów i fałszywych opinii. Jedna z nich mówi o tym, że soczewki kontaktowe mogą potęgować wady wzroku i niszczyć wzrok. Soczewki najnowszej generacji nie psują wzroku, ponadto dostarczają oczom wielu niezbędnych substancji odżywczych. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku szkieł kolorowych. Gdy jest ciemno źrenica automatycznie rozszerza się, a dziurka w soczewce niestety nie, dlatego tego typu soczewki ograniczają pole widzenia. Ich długotrwałe noszenie może nieco pogorszyć wzrok lub uszkodzić rogówkę.

Soczewki kontaktowe można nosić niezależnie od wieku. Ostatnie badania przeprowadzane w grupie dzieci od 8 do 11 lat wykazały, że u dzieci, które noszą soczewki wada wcale nie rozwija się szybciej niż u dzieci noszących okulary. Jeżeli więc dziecko jest na tyle odpowiedzialne, aby nosić soczewki kontaktowe i dbać o nie, to nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych i nie istnieje żadne niebezpieczeństwo dla zdrowia oczu.

Soczewki nie wpływają na pogorszenie zmiany wzroku nawet przy regularnym długotrwałym noszeniu. Jedyne zmiany mogące występować po latach noszenia soczewek mogą dotyczyć zmian w obrębie budowy nabłonka. Nie są to jednak zmiany na tyle poważne, aby zaprzestać używania soczewek. Dostępne obecnie na rynku soczewki kontaktowe są tak skonstruowane, że są bezpieczne dla oczu i nie pogarszają wzroku. Ich faktura bez problemu przepuszcza tlen, dzięki czemu oczy są zdrowe. Problem z niewystarczającą ilością tlenu, który występował w pierwszych typach soczewek obecnie należy już do przeszłości. Ponadto nowoczesne soczewki wyposażone są w specjalne filtry, zabezpieczające oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Wbrew powszechnym opiniom noszenie soczewek wcale nie prowadzi też do częstych infekcji oczu. Infekcje wynikają z niewłaściwego ich użytkowania, pielęgnacji i stosowaniu zasad higieny. Soczewki (wielorazowego użytku) powinny być codziennie czyszczone i zabezpieczane specjalnym płynem. Ponadto soczewki systematycznej wymiany powinny być wymieniane zgodnie ze wskazaniami producenta i zanim zabrudzą się osadami.

Oprócz dbania o soczewki w celu kontrolowania swojego wzroku, należy pamiętać o systematycznych wizytach u specjalisty. O ile soczewki kontaktowe zostały właściwie dobrane w gabinecie okulisty, są prawidłowo pielęgnowane i noszone zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza, to stanowią bezpieczną i zdrową metodę korekty wad wzroku i nie należy się obawiać tego, aby mogły zaszkodzić prawidłowemu funkcjonowaniu oczu lub wpłynąć na pogłębianie się wad. Należy jednak pamiętać, że główna funkcja soczewek to funkcja korekty wzroku oraz że są one materiałem medycznym, dlatego trzeba je tak też traktować i stosować się do zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>